Bir yılda kaç araba satarsam vergi ödemem gerekir 2021

Öğretmen haberleri ve en güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yılda kaç araba satarsam vergi ödeyeceğim?
Kaç araba satarsan vergi ödüyorsun sorusunda işletmeler için tereddüt yok, hatta yeni uygulamayla sorumluluklar daha da genişletildi. Peki araç alım satımı yapan ama vergi mükellefi olmayan sade vatandaş için durum nasıl?

Düzenlemede net bir şekilde belirtildiği üzere, ticari yetki belgesi olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bir vatandaş 1 yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı yapabiliyor. Bu 3 araç limiti, vatandaşın kendi üzerine olan araçlar ve vekaleten satma amacıyla aracı olduğu tüm araçlar için geçerlilik taşıyor.

Ev ve araba alım satımlarını inceleyen Maliye, sonradan cezalı olarak vergi ödenmesini talep edebiliyor. Vergi cezası oluştuğunda ise bu artık ticari işletme gibi defter tutup beyanname vermek gerektiği anlamına geliyor.

Hürriyet’in örnek verdiği bir olayda, 2015’te bir vatandaş 3 yılda 5 araba alıp satıyor. Maliye de vatandaşı vergi mükellefi olarak belirliyor. Konu yargıya taşınıyor ve alım satım faaliyeti “ticari faaliyet” olarak sayılmıyor. Gerekçe olarak da alım satımlarda devamlılık ve süreklilik olmaması ve kazanç elde etme amacı olmaması gösteriliyor. Kâr amacı güdülerek bu satışlardan kâr edildiği yönünde somut bir tespitin bulunmadığı da ayrıca ekleniyor. Bu konu da oldukça önemli.

Hem araç hem de ev alım satımında Maliye eğer ek bilgilerle işlemin ticari kar amaçlı olduğunu tespit ederse, alım satım gelirini de “ticari kazanç” olarak değerlendirme hakkında sahip. Bu durumda, araba ilanındaki kontak bilgileri ve fiyatlar da maddi delil sayılabiliyor.

Anahtar Kelimeler:
Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem Gerekir? – 2021Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem GerekirYılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem Gerekir 2021Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem GerekirSenede Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem Gerekir 2021Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem Gerekir 2021Kaç Araba Satarsam Vergi ödeyeceğim?Bir Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödeyeceğim?1 Yıl Içerisinde En Fazla 3 Araç SatışıEv Ve Araba Alım SatımlarıBir Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem Gerekir 2021Bir Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem GerekirŞahsi Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem GerekirKaç şahsi Araba Satarsam Vergi ödemem GerekirKaç Tane Araba Alıp Satarsam Vergi ÖderimYılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödemem1 Sene Içerisinde üzerime Kaç Araba Alıp Satabilirim?1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 20211 Yılda Kaç Araba Alıp SatabilirimYılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödeyeceğim?1 Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi ödeyeceğim?Araç Alım Satım Yılda Kaç Kez Yapılır 2021?Araç Alım Satım Yılda Kaç Kez YapılırYilda Kaç Araç Alinip Satilabilir 2021Yılda Kaç Araç Alınıp SatılabilirKaç Araç Satışından Sonra Vergi?Bir Kişi Yılda Kaç Araba Alıp Satabilir?1 Sene İçinde Kaç Araba Alıp Satabilirim 20211 Sene İçinde Kaç Araba Alıp SatabilirimSenede Kaç Araç Alıp Satabilirim 2021Senede Kaç Araç Alıp SatabilirimYılda 3 Araçtan Fazla Alım Satım Cezası Ne Kadar?Vatandaş Yılda Kaç Oto SatabilirVatandaş Yılda Kaç Oto Alıp SatabilirYılda Kaç Araç Alım Satımı Yapılabilir 2021Yılda Kaç Araç Alım Satımı Yapılabilir20211 Yılda 3ten Fazla Araç Alana Inceleme 20211 Yılda 3ten Fazla Araç Alana Inceleme3ten Fazla Araç Alım Satımı CezasıBir Yılda Kaç Araba Alınıp Satılabilir 2021Bir Yılda Kaç Araba Alınıp SatılabilirYılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2021Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirimİkinci El Araç Alım Satım Vergisi Hesaplama1 Yılda Kaç Araba Alabilirim 20211 Yılda Kaç Araba Alabilirim1 Yıl Içinde Kaç Araba Alabilirim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol