BEBEKLERİN GAZI NASIL ÇIKARILIR.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Emzirirken yanlış mandal bebeğinizin çok fazla hava yutmasına neden olur
Aşırı ağlama bebeğinizin karnını hava ile doldurur
Kabızlık
Olgunlaşmamış sindirim sistemi hala yiyecekleri, gazı ve dışkıyı etkili bir şekilde işlemeyi öğreniyor
Anne sütüyle beslenen bebeklerde yaygın gaz rahatsızlığı belirtileri:

Aşırı geğirme, bebeğinizin beslenmesi veya ağlaması nedeniyle çok fazla hava yuttuğunu gösterebilir.
Tükürme (tipik olarak tamamen normal olsa da) bazen gaz birikiminin bir işareti olabilir.
Aşırı şişkinlik (yine, genellikle tamamen normal ve gaz basıncını azaltmanın doğal bir yolu) bebeğinizin sindirim sisteminin hala olgunlaştığını gösterebilir.
Şişkinlik veya şişmiş karın, bağırsaklarda gaz sıkışması anlamına gelebilir.
Uykusuzluk genellikle bir semptomdur ve yukarıda listelenen kombine semptomların bir sonucudur - bir kısır döngü!
Ne yapalım
Bebeğinizin karnına hafif bir baskı uygulayın

Karın Zamanı: Bu pozisyon, sıkışan gazı dışarı atmaya yardımcı olarak karnına hafif bir baskı uygulayabilir. Karın zamanına başlamadan önce bebeğinizin karnının oturması için beslenmeden sonra en az 30 dakika bekleyin. Ya da daha gelişmiş bir hareket deneyin - bebeğinizin karnını büyük bir kumsala yatırmak için iki elinizi ve çok sayıda kılavuzlu desteği kullanın ya da egzersiz topu ve onu dairesel hareketlerle topun üzerinde yavaşça yuvarlayın.

Önkol Tutuşu: Futbol tutuşu, sihirli tutuş ve kolik taşıma olarak da adlandırılır. Bebeğinizi vücudu ön kolunuza, bebek bezi bölgesinin önü elinizde, çenesi dirseğinizde olacak şekilde yüzü aşağı bakacak şekilde taşımayı deneyin. Burnunu veya ağzını tıkamamak için başını yana yatırdığınızdan emin olun. Küçük çocuğunuzu bu yüzüstü pozisyonda taşımak, karnı üzerinde karın zamanı sırasında elde edilen aynı nazik baskıyı uygulayacaktır.

Bebeğinizi beslenme sırasında ve sonrasında geğirmek

Geğirmek için biberonla beslenirken kenarlar arasında veya her ons arasında bir mola verin. Emzirirken özellikle hızlı bir şekilde hayal kırıklığı yaşıyorsanız, çok hızlı bir şekilde çok fazla hava yutmuş olabileceğinden, onu beslemeye bir veya iki dakika ara verin. Ayrıca, yuttuğu hava miktarını azaltmaya yardımcı olmak için bebeğinizi mandallamadan önce hızlı bir şekilde aşağıya doğru püskürtmeye de izin verebilirsiniz. Bazı emzirme danışmanları, özellikle ilk haftalarda bebeğinizin beslenmesi sırasında her 5-10 dakikada bir geğirmesini önerir.

Çocuk doktorları, bebeğiniz oturur pozisyondayken, başı elinizin beşiği tarafından desteklenerek gazını çıkarmanızı önerir. Ayrıca bebeğinizi tipik pozisyonda - dik olarak ve omzunuzun üzerinden geğirebilirsiniz. Gaz kabarcıklarının yüzeye çıkması biraz zaman alabileceğinden geğirme sırasında sabırlı olun. Baloncukların yeniden yerleşmesine izin vermek için onu bir veya iki dakika yere yatırmayı deneyebilir ve sonra onu kaldırıp tekrar deneyebilirsiniz. Birkaç dakika sonra geğirmezse, devam etmekte sorun yoktur.

Bebeğinizi bir açıyla besleyin

Emzirirken, bebeğinizi daha açılı tutun, başının ve boynunun karnının üzerinde hafifçe yüksekte olduğundan emin olun. Bebeğinizi beslendikten sonra 30 dakika dik tutmak da işe yarayabilir.

Gaz basıncını azaltmak için bebeğinizin karnına bebek masajı yapmayı deneyin

Bebeğiniz sırtüstü yatarken karnını saat yönünde nazikçe ovun ve sonra ellerinizi karnının kıvrımından aşağı doğru çekin. Saat yönünde masaj yapmak, bağırsak yolunun izlediği yol olduğu için gazı hareket ettirmeye yardımcı olur. Sıkışan gazı taşımaya yardımcı olmak için birkaç kez tekrarlayın. Daha fazla bilgi için Bebek masajının faydaları ve tekniklerine bakın.

Bir emzirme danışmanıyla görüşün

Emzirirken çok fazla hava yutuyorsa, bebeğinizin mandalının ayarlanması gerekebilir. Bir emzirme danışmanı size uygun teknik konusunda yardımcı olabilir. Happy Mama Mentorlarımızla sohbet edin , emzirme endişelerinizin bazılarının giderilmesine yardımcı olabiliriz ve yüz yüze yardıma ihtiyaç duyulması halinde sizi bir LC'ye yönlendirmeye yardımcı olabiliriz. Ayrıca ipuçları için Emzirme Temelleri 101: Etkili bir mandalı öğrenme bölümüne bakın .

Yemek günlüğü tutun

Annenin diyetinin bebek gazının nedeni olması ender bir durum olsa da, bebeğinizin kendi diyetinizdeki bir şeye veya tanıttığınız yeni bir yiyeceğe karşı hassas olabileceğinden şüpheleniyorsanız, öğünlerinizi birkaç gün boyunca izlemeyi deneyin. bebek, herhangi bir örüntü veya bağlantının ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için sergileniyor. abiler, sizin ve onların diyetlerine oldukça hızlı bir şekilde adapte olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle diyetle ilgili bir nedeni belirlemeye çalışırken aşırıya kaçmayın. Her ikinizin de sağlığı ve gelişimini desteklemek için tam bir besin yelpazesine ihtiyacınız var.

Bekle!

Çoğu bebek için en etkili gaz tedavisi zamandır. Ne olursa olsun, sindirim sistemleri henüz olgunlaşmadığı için bebeklerin muhtemelen gazlı olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gazlı olması için belirgin bir neden bulamazsanız, muhtemelen olgunlaşmak için biraz daha zamana ihtiyacı vardır.

Simetikon gibi gaz damlalarını kullanın

Simetikon, mide ve bağırsaklarda hapsolmuş gaz kabarcıklarını parçalar. Vücut tarafından emilmez ve bu nedenle bebekler için oldukça güvenli kabul edilir (ancak yine de önce bebek doktorunuza danışın). Klinik çalışmalarda, simetikon damlaları geçen toplam gaz miktarını azaltmada etkiliydi, ancak çalışma bebeğin toplam ağlama süresine ve kolik benzeri atakların şiddetine odaklandığında plasebodan daha etkili değildi.

Daha kısa ve daha sık beslenmeyi deneyin

Fazla tedarik sizin için bir sorunsa, daha kısa bir süre için bebeğinizi daha sık emzirmeye çalışın. Genel bir kural olarak, bebeğinizi iki katı sıklıkta ve yarısı kadar besleyin. Unutmayın: Bir bebeğin karnı yumruğu kadardır, bu yüzden düşündüğünüz kadar süte ihtiyacı yoktur.

Bebeğinizin bacaklarına bisiklet sürün

Bebeğinizin bacaklarını dairesel hareketlerle bisiklet sürmek, bağırsakları hareket ettirmeye ve karın yolunda sıkışmış gazı serbest bırakmaya yardımcı olabilir. Bebeğiniz sırtüstü yatarken bacaklarını ellerinize alın ve sanki bisiklet sürüyormuş gibi yavaşça ileri geri döndürün. Arada bir ara verin ve daha sonra ekstra baskı için her iki dizini de hafifçe karnına bastırın.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol